Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2025 w Bibliotece Gminnej w Subkowach był pełen spotkań i wydarzeń, które połączyły lokalną społeczność i przypomniały o sile literatury oraz wspólnego działania. Niezwykle trafnie wpisał się w tegoroczne hasło: "Biblioteka. Lubię tu być".
Rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, podczas którego podejmowaliśmy wyjątkowych gości z bliska i daleka. Z pięknymi życzeniami i prezentami odwiedziły nas przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Subkowach oraz zerówki ze Szkoły Podstawowej w Subkowach. Dzieci wysłuchały historii o pracy bibliotekarskiej, o tym jaką drogę pokonuje książka nim trafi do bibliotecznego księgozbioru, a co za tym idzie na regał z książkami, co decyduje o miejscu na półce, po co są te cyferki w książkach, dlaczego musimy być zapisani do biblioteki? W podziękowaniu za pamięć i życzenia zaprosiliśmy naszych gości do teatrzyku KAMISHIBAI, by wysłuchały opowieści "Noc w bibliotece", o bohaterach bajek, którzy zagubili się i nie mogli odszukać swojej baśni.
Jak co roku gościliśmy wyjątkowe bibliotekarki. Panie, które w ubiegłych latach, dekadach, a nawet wieku, pracowały na rzecz naszej bibliotecznej społeczności. Ich pasja i zaangażowanie w ogromnie ważną pracę, owocowała wzrostem czytelnictwa w Gminie Subkowy. To one dbały o księgozbiór i jego dostępność w czasach, o których młode pokolenie uczy się z podręczników. Jesteśmy bardzo wdzięczne za przyjęcie zaproszeń i wspólnie spędzony czas.
W piątek świętowaliśmy 15-lecie grupy hobbystek ,,InspiRACJE”. Właśnie 15 lat temu na zaproszenie bibliotekarek subkowskiej książnicy rozpoczęły cykliczne copiątkowe spotkania kobiet inspirując i zarażając rękodzielniczą pasją. Większość z pań rozkochanych jest w szydełkowaniu, ale mamy również zwolenniczki igły i nitki, czyli haftu krzyżykowego, jak również haftu prostego. Panie z ochotą włączają się w działania biblioteki m.in. podczas Narodowego Czytania - "Moralność pani Dulskiej". Przede wszystkim to niezrównane czytelniczki od lat zasilają zaszczytne grono Czytelników Roku. Jesteśmy ogromnie wdzięczne za ich zaangażowanie, za pomoc, uśmiech, wsparcie i za obecność w naszej bibliotecznej społeczności.
W sobotę, choć aura majowa nas nie rozpieszczała VI edycję konkursu czytelniczego SUPER CZYTELNIK 2024/2025 zakończyliśmy w pięknych okolicznościach przyrody, czyli w parku nad Drybokiem. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i rodzicom, bowiem konkurs ten jest niezwykle wymagający. Trwał 20 tygodni i tylko naprawdę zdeterminowani gotowi byli raz w tygodniu odwiedzić bibliotekę, by wypożyczyć książkę i otrzymać pieczątkę z kolejną literą hasła. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "MISTRZ CZYTANIA ;-) BRAWO".
Dla naszej książnicy ogromnie ważną rolą jest dbałość o dziedzictwo kulturowe związanie z naszym regionem jakim jest KOCIEWIE. Dlatego też zostało zorganizowane spotkanie "Subkowiaki – Połączeni Kociewiem". SUBKOWIAKI to zespół folklorystyczny, który od 26 lat wnosi ogromny wkład i nieocenione działania na rzecz zachowania i promocji kociewskiej kultury ludowej. Podczas wtorkowego spotkania rozmawialiśmy o tym, czy Kociewie ma znaczenie dla nas mieszkańców Gminy Subkowy? Na ile jest ważne? Czy folklor jest w naszych sercach, czy to tylko barwny dodatek? Czy w domach przekazuje się tradycje z pokolenia na pokolenie? Czy gwara nas wyróżnia? Czy czujemy przynależność do miejsca w którym żyjemy? Czy jesteśmy dumni z bycia Kociewiakami? Na nasze zaproszenie do rozmów odpowiedziały również instytucje: Dom Kultury w Subkowach w osobie p.o. dyrektora Marty Racławskiej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Narkowach w osobach uczestników i terapeutki. Mnóstwo wspólnych planów na przyszłość. Goście rozmawiali o przyszłych wydarzeniach, takich jak występ w Domu Kultury podczas Sympozjum kulinarnego"O jeściu na Kociewiu"oraz o kulinarnych spotkaniach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Narkowach "Śpsiwanie przy grapsie".
Wjieta co? To był psiankny czas. Moglim gadać, planować, żem zrobjili wej plan, a roboty bandzie huk! Psilim kawa z muszkibado i jedlim kuch, taki z krostami. Pycha!!! Chcamy eszcze wiancy.
Cały tydzień zapełniony był wszelakimi spotkaniami, rozmowami. Nie mogło więc zabraknąć królowej spotkań, czyli spotkania autorskiego. Nasza biblioteka ogromny nacisk kładzie na promocję lokalnych twórców, dlatego też w środę, gościliśmy poetkę panią Grażynę Zakrzewską. Poezja ma tę moc, by dotykać naszych najgłębszych uczuć. Przekazuje to, co trudne do wyrażania: tęsknotę, smutek, gniew, miłość i nadzieję. Uczy nas patrzeć głębiej i szerzej, by lepiej zrozumieć siebie i innych. Jesteśmy bardzo wdzięczni pani Grażynie Zakrzewskiej za podzielenie się własną twórczością, tym niezwykłym światem osnutym mgłami w Bieszczadach, Aniołami, spacerami brzegiem morza... Za wspólny czas, rozmowy o tym, co tak naprawdę w życiu jest ważne.
Podsumowując, bardzo nas cieszy fakt, że nasze działania prowadzą do tego, iż biblioteka staje się ważnym miejscem na mapie kultury naszej Gminy. Dziękujemy za Waszą obecność!!!